Bukmacher Mostbet com z Polski to Twój niezawodny towarzysz w zakresie rozrywki online i usług bukmacherskich! Tutaj masz możliwość wygrania dużych pieniędzy w zakładach sportowych i kasynach online z wysokimi kursami. Ponadto możesz cieszyć się naszymi bonusami i ofertami specjalnymi, darmowymi zakładami, darmowymi spinami i szybkimi wypłatami. Zarejestruj się już dziś i uzyskaj dostęp do najlepszych gier i zakładów w naszej aplikacji mobilnej!
Przyjdź do naszej szkoły rysunku, gdzie znajdziesz wiele przydatnych kursów dla dorosłych i dzieci.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Przygotowanie do gastroskopii

UWAGA

UPRZEJMNIE INFORMUJEMY, IŻ DO BADAŃ ENDOSKOPOWYCH (GASTROSKOPIA, KOLONOSKOPIA) ZAPISUJEMY TYLKO I WYŁĄCZNIE PACJENTÓW O MASIE CIAŁA NIE PRZEKRACZAJĄCEJ 140 KG, CO JEST PODYKTOWANE BEZPIECZEŃSTWEM PACJENTA


Przygotowanie do GASTROSKOPII

Gastroskopia jest badaniem mającym na celu zbadanie górnego odcinka przewodu pokarmowego/gopp/. Gastroskopia umożliwia wykrycie patologii w gopp z możliwością pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz jeżeli są wskazania pobranie wycinków na test ureazowy celem oznaczenia bakterii Helicobacter pylori..

Zabieg gastroskopii polega na wprowadzeniu giętkiego, cienkiego endoskopu /śr ok 8-9mm/ do przełyku, żołądka, opuszki i dwunastniczy, toteż absolutnie na ok. 6-8 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmów ani pić wody. Jeżeli gastroskopia planowana jest na godziny poranne to wówczas absolutnie nie wolno jeść śniadania ani nic pic – lekka kolacja ok 18.00. Jeżeli z kolei zabieg zaplanowany jest na godziny popołudniowe wówczas rano można zjeść lekkie śniadanie /pokarm płynny – np. jogurt, można napić się, najlepiej wody niegazowanej, do woli/ ale potem przez co najmniej 6-8 godzin już nic nie spożywać.

Pacjenci przyjmujący leki na stałe np. od nadciśnienia tętniczego – zalecane jest ich połknięcie rano z niewielka ilością wody, cukrzycy powinni skonsultować przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie. Również pacjenci przyjmujący przewlekle leki przeciwkrzepliwe powinni skonsultować ewentualne odstawienie ich z lekarzem kierującym na badanie. O lekach branych na stałe proszę poinformować lekarza wykonującego badanie przed rozpoczęciem badania. Proszę zgłosić również wszelkie alergie na leki /najlepiej zapisać te informację w domu na kartce papieru/.

Podczas badania znieczula się pacjentowi gardło lidokainą 10 % w aerozolu i prosi się go o położenie na lewym boku. Między zęby wkładany jest ustnik, który chroni gastroskop przez przypadkowym przegryzieniem. Następnie wprowadzany jest gastroskop do przełyku, tutaj wymagana jest współpraca z lekarzem, ponieważ musimy wykonać odruch połykania oraz miarowo oddychać i spokojnie leżeć. Samo diagnostyczne badanie gastroskopowe trwa ok. 5-10 minut. Po badaniu pacjent musi chwilę odpocząć w poczekalni i może udać się do domu. CO ważne bezpośrednio po badaniu absolutnie nie wolno spożywać pokarmów, ponieważ działa jeszcze środek znieczulający, który powoduje, że niekontrolowany jest odruch połykania. W przypadku biopsji wykonanej w trakcie badania zaleca się spożywanie pokarmów chłodnych.

Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym. Jednak w jej trakcie mogą wystąpić odruchy wymiotne.