Umowa na Dzienny Dom Opieki Medycznej W SPZZOZ w Żurominie podpisana
UMOWA NA DZIENNY DOM OPIEKI MEDYCZNEJ W SPZZOZ
W ŻUROMINIE PODPISANA
Z końcem sierpnia została podpisana umowa pomiędzy SPZZOZ w Żurominie a Ministerstwem Zdrowia na realizację projektu pod nazwą” Zaopiekuj się mną! SPZZOZ w Żurominie naprzeciw potrzebom osób niesamodzielnych, zwłaszcza w wieku 65+”.
Dzienny Dom Opieki Medycznej to projekt pilotażowy realizowany w ramach konkursu nr POWR.05.02.00-IP.05-00-001/15, w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE
Przedmiotem projektu realizowanego przez SPZZOZ w Żurominie jest powstanie 14 miejsc opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi, w formie Dziennego Domu Opieki Medycznej tzw. DDOM.
DDOM będzie prowadzony w Żurominie, ul. Szpitalna 56.
Opieką w DDOM będą objęci pacjenci niesamodzielni, w szczególności powyżej 65 r.ż. przebywający na terenie powiatu żuromińskiego.
Okres udzielania świadczeń w ramach DDOM to czerwiec 2016r. - maj 2018r. Pierwsze pół roku to okres przystosowania pomieszczeń, ich wyposażenie i zorganizowanie pracy, natomiast pozostałe 18 miesięcy będzie przeznaczone na działalność dziennego domu. Przy czym czas trwania pobytu w DDOM będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych.
Świadczenia DDOM są bezpłatne.
Pacjenci w DDOM będą przebywać maksymalnie 8 godzin dziennie, będą przywożeni i odwożenia zorganizowanym przez szpital środkiem transportu oraz będą otrzymywać posiłki w trakcie dziennego pobytu
Opieka w DDOM będzie skierowana do pacjentów, którzy po przebytej hospitalizacji nie są w pełni samodzielni, aby pozostawać wyłącznie pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i/lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ale również nie kwalifikują się do kontynuacji leczenia w warunkach stacjonarnych.
W ramach DDOM, w warunkach pobytowych zbliżonych do domowych, pacjenci będą korzystać z opieki lekarskiej, pielęgnacyjnej, opiekuńczej, usług rehabilitacyjnych oraz innych wspomagających usług medycznych i edukacyjnych, wymaganych stanem zdrowia pacjenta.
Pobyt w DDOM powinien przygotować pacjenta i jego rodzinę do funkcjonowania w nowych warunkach ograniczonej samodzielności/ zwiększonej zależności (minimalizując potrzebę pozostawienia pacjenta w zamkniętych ośrodkach opieki stacjonarnej, w tym szpitalnej) lub wzmocnić funkcje poznawcze i ruchowe pacjenta do tego stopnia, żeby możliwe było jego dalsze samodzielne funkcjonowanie w warunkach domowych.