Bukmacher Mostbet com z Polski to Twój niezawodny towarzysz w zakresie rozrywki online i usług bukmacherskich! Tutaj masz możliwość wygrania dużych pieniędzy w zakładach sportowych i kasynach online z wysokimi kursami. Ponadto możesz cieszyć się naszymi bonusami i ofertami specjalnymi, darmowymi zakładami, darmowymi spinami i szybkimi wypłatami. Zarejestruj się już dziś i uzyskaj dostęp do najlepszych gier i zakładów w naszej aplikacji mobilnej!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Przygotowanie do endoskopii

 

Przygotowanie do endoskopii w znieczuleniu ogólnym:

 

1.Badania z krwi (najpóźniej na 3 dni przed badaniem):

 

- Morfologia

- Glukoza

- TSH

- Kreatynina

- Elektrolity (sód i potas)

 

2.Pacjent musi pozostać na czczo (6 godzin bez posiłku i płynów) do gastroskopii i kolonoskopii.

3.Do 12 godzin po znieczuleniu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych (prosimy zabrać ze sobą kierowcę).

4.Pacjent jest proszony o zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej.

 

 

 

Przygotowanie do endoskopii w sedacji:

 

1.Badania z krwi (najpóźniej na 3 dni przed badaniem):

 

- Morfologia

- Glukoza

- TSH

- Kreatynina

- Elektrolity (sód i potas)

 

2.Pacjent musi pozostać na czczo (6 godzin bez posiłku i płynów) do GF i kolonoskopii.

3.Do 12 godzin po znieczuleniu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych (prosimy zabrać ze sobą kierowcę).

4.Pacjent jest proszony o zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej.

Przygotowanie do gastroskopii

Przygotowanie do GASTROSKOPII

 

Gastroskopia jest badaniem mającym na celu zbadanie górnego odcinka przewodu pokarmowego/gopp/. Gastroskopia umożliwia wykrycie patologii w gopp z możliwością pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz jeżeli są wskazania pobranie wycinków na test ureazowy celem oznaczenia bakterii Helicobacter pylori..

Zabieg gastroskopii polega na wprowadzeniu giętkiego, cienkiego endoskopu /śr ok 8-9mm/ do przełyku, żołądka, opuszki i dwunastniczy, toteż absolutnie na ok. 6-8 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać pokarmów ani pić wody. Jeżeli gastroskopia planowana jest na godziny poranne to wówczas absolutnie nie wolno jeść śniadania ani nic pic – lekka kolacja ok 18.00. Jeżeli z kolei zabieg zaplanowany jest na godziny popołudniowe wówczas rano można zjeść lekkie śniadanie /pokarm płynny – np. jogurt, można napić się, najlepiej wody niegazowanej, do woli/ ale potem przez co najmniej 6-8 godzin już nic nie spożywać.

Pacjenci przyjmujący leki na stałe np. od nadciśnienia tętniczego – zalecane jest ich połknięcie rano z niewielka ilością wody, cukrzycy powinni skonsultować przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie. Również pacjenci przyjmujący przewlekle leki przeciwkrzepliwe powinni skonsultować ewentualne odstawienie ich z lekarzem kierującym na badanie. O lekach branych na stałe proszę poinformować lekarza wykonującego badanie przed rozpoczęciem badania. Proszę zgłosić również wszelkie alergie na leki /najlepiej zapisać te informację w domu na kartce papieru/.

Podczas badania znieczula się pacjentowi gardło lidokainą 10 % w aerozolu i prosi się go o położenie na lewym boku. Między zęby wkładany jest ustnik, który chroni gastroskop przez przypadkowym przegryzieniem. Następnie wprowadzany jest gastroskop do przełyku, tutaj wymagana jest współpraca z lekarzem, ponieważ musimy wykonać odruch połykania oraz miarowo oddychać i spokojnie leżeć. Samo diagnostyczne badanie gastroskopowe trwa ok. 5-10 minut. Po badaniu pacjent musi chwilę odpocząć w poczekalni i może udać się do domu. CO ważne bezpośrednio po badaniu absolutnie nie wolno spożywać pokarmów, ponieważ działa jeszcze środek znieczulający, który powoduje, że niekontrolowany jest odruch połykania. W przypadku biopsji wykonanej w trakcie badania zaleca się spożywanie pokarmów chłodnych.

Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym. Jednak w jej trakcie mogą wystąpić odruchy wymiotne.

Obowiązek informacyjny

Żuromin dn. 25.05.2018

OBOWIĄŻEK INFORMACYJNY ORAZ PRAWA PACJENTA DO KONTROLI SWOICH DANYCH I UZYSKANIA INFORMACJI O ZASADACH PRZETWARZANIA JEGO DANYCH OSOBOWYCH

Szanowny Pacjencie !

Na podst. art. 6 ust. 1 lit. B, d i art. 9 ust. 2 lit. h ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z 27 kwietnia 2016 r., dalej RODO. Informujemy, że :

Administratorem Danych Osobowych jest :

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie, ul. Szpitalna 56, 09-300 Żuromin tel. kontaktowy 23 6572 201

Inspektorem Ochrony Danych jest:

Bartosz Gulczyński tel. 23 6572 201 wew. 364

Dane przetwarzane są zbiorze danych :

Zbiór danych medycznych pacjentów Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Medycznych w Żurominie.

Celem przetwarzania danych osobowych jest:

Ochrona stanu zdrowia, świadczenie usług medycznych, leczenie przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzanie udzielaniem usług medycznych w SPZZOZ w Żurominie.

Udostępniamy dane:

Administrator nie udostępnia danych ani nie przekazuje danych do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.

Administrator może przekazywać dane organom upoważnionym na podstawie przepisów prawa.

 

Okres przetwarzania danych osobowych :

Dane osobowe będą przechowywane w czasie niezbędnym do zrealizowania celu, maksymalnie prze okres 30 lat.

Pacjencie masz prawo :

Do uzyskania informacji :

- czy zbiór istnieje i jakie dane osobowe on zawiera,

- źródle, z którego pochodzą dane, chyba że administrator danych jest zobowiązany do zachowania w tym zakresie w tajemnicy informacji niejawnych lub zachowania tajemnicy zawodowej,

- sposobie udostępniania danych, a w szczególności informacji o odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane te są udostępniane.

- do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, przeniesienia , sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia i wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Pacjencie:

Dane nie będą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu, w tym profilowaniu. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do prawidłowej realizacji wskazanego wyżej celu.

Masz prawo do skorzystania z prawa do informacji, nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Administrator Danych Osobowych jest obowiązany, w terminie 30 dni, poinformować o przysługujących prawach i udzielić informacji na piśmie. Z powyższych uprawnień możesz skorzystać w siedzibie Administratora Danych Osobowych.

Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do KOLONOSKOPII

Kolonoskopia jest badaniem mającym na celu zbadanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego /dopp/. Kolonoskopia umożliwia wykrycie patologii w dopp z możliwością pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz jeżeli są wskazania usunięcie polipów jelita grubego.

Zabieg kolonoskopii polega na wprowadzeniu giętkiego, cienkiego endoskopu /śr ok 12-13mm/ do odbytu, odbytnicy, esicy, zstępnicy, poprzecznicy i kątnicy oraz do końcowego odcinka jelita krętego /cienkiego/.

Przygotowanie do badania polega na prawidłowym oczyszczeniu jelita poprzez spożycie środka czyszczącego rozpuszczonego w wodzie oraz niezależne spożywanie w trakcie czyszczenia dużej ilości klarownych płynów, np.: sok jabłkowy, słaba herbata, woda. Należy unikać soków pomidorowych, porzeczkowych, truskawkowych, wiśniowych czy marchewkowych.

Jeżeli kolonoskopia planowana jest na godziny poranne to wówczas absolutnie nie wolno jeść śniadania ani nic nie jeść dzień wcześniej przez cały dzień. Wówczas lek czyszczący pijemy przez cały dzień poprzedzający badanie. Rano można pić wodę przed badaniem.

Jeżeli z kolei zabieg zaplanowany jest na godziny popołudniowe wówczas dzień wcześniej można spożyć lekkie śniadanie: pokarm płynny – np. jogurt, kisiel ale potem przez cały dzień nic już nie jeść. Lek czyszczący pijemy popołudniu 2 saszetki i 2 saszetki /każda rozcieńczona w 1 litrze wody/ należy wypić od rana w dniu badania. Najlepiej 1 szklanka co 15 minut rozcieńczonego roztworu popita 1 szklanka czystej wody.

Pacjenci przyjmujący leki na stałe np. od nadciśnienia tętniczego – zalecane jest ich połknięcie rano, cukrzycy powinni skonsultować przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie. Również pacjenci przyjmujący przewlekle leki przeciwkrzepliwe powinni skonsultować ewentualne odstawienie ich z lekarzem kierującym na badanie. O lekach branych na stałe proszę poinformować lekarza wykonującego badanie przed rozpoczęciem badania. Proszę zgłosić również wszelkie alergie na leki /najlepiej zapisać te informację w domu na kartce papieru/.

Podczas badania znieczula się pacjentowi kanał odbytu lidokainą 2 % w żelu, prosi się go o położenie na lewym boku z podciągniętymi kolanami w kierunku klatki piersiowej.

Pierwszym etapem jest badanie palcem /per rectum/, które pozwala na ocenę napięcia zwieraczy oraz rozpoznanie ewentualnych patologii w zasięgu palca. Następnie wprowadzany jest kolonoskop do odbytnicy. Podczas insuflacji powietrza do jelita można odczuwać wzdęcie. Tutaj wymagana jest współpraca z lekarzem, ponieważ musimy wykonywać odruch oddawania gazów i spokojnie leżeć. W trakcie badania pacjent może być układany w różnych pozycjach, np.: na plecach. Ma to ułatwić przebieg badania.

Po badaniu pacjent musi chwilę odpocząć w poczekalni i może udać się do domu. CO ważne, bezpośrednio po badaniu można spożywać płyny do woli, pierwszym posiłkiem powinien być posiłek płynny. W przypadku biopsji wykonanej w trakcie badania zaleca się spożywanie pokarmów płynnych przez pierwszą dobę. Należy unikać pokarmów pikantnych.

Kolonoskopia nie jest badaniem bolesnym. Jednak w jej trakcie mogą wystąpić dolegliwości bólowe związane z podaniem powietrza do jelita.

Na 3 dni przed kolonoskopią – dieta bez ziaren, orzechów, pestek,

Na 2 dni przed kolonoskopią – na obiad zupa, na kolaję kisiel lub budyń,

1 dzień przed kolonoskopią – nie wolno jeść, należy dużo pić ( można wodę, herbatę, jasne soki (jabłkowy/brzoskwiniowy)),

 

Godzina 13:00 - pierwsza saszetka Fortrans,

Godzina 15:00 - druga saszetka Fortrans,

Godzina 17:00 - trzecia saszetka Fortrans,

Godzina 19:00 – czwarta saszetka Fortrans,

 

1 saszetkę Fortrans rozpuszczamy w 1 litrze chłodnej przegotowanej wody. Pijemy 1 szklankę co 15 minut, potem przerwa. Można dodać sok z cytryny lub pomarańczy.

Jeśli występują wymioty – zrobić dłuższą przerwę między saszetkami Fortrans.

Dzień kolonoskopii – picie wody